top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDavid Surý

Práce v německu

Ráno na sedmou do práce a odpoledne včas domů. Možná pohodlný komfort, který ale někteří Češi přehodnocují. Zejména ti, kteří pracují ve zdravotnictví nebo ve strojírenství, si zvykají na kočovný život nebo stálé bydlení v sousední zemi. Německo láká na řadu benefitů a lepší platové podmínky.

Zdravotníky to táhne na Západ

Podle posledních údajů Německé lékařské komory pracuje v Německu přes tisícovku českých doktorů. Za čtyři roky se toto číslo zvedlo o tři stovky. Do toho právě vznikají nové pobídky pro mediky, kterým finančně pomohou se studiem medicíny. Podmínkou je pracovat alespoň pět let na německém venkově. To může způsobit další odliv českých lékařů. A snad se ani nelze divit. Jako důvod odejít uvádějí vyšší platy, nižší míru byrokracie nebo přívětivější systém vzdělávání. To všechno je v České republice rigidní a platy nerostou tak rychle, jak by bylo potřeba. Pobídky k pracím v menších českých městech nejsou tak lákavé jako v zahraničí.

Výhodou je také geografická blízkost našich západních sousedů. Zajímavostí je, že staří lidé Česko neopouští úplně, ale spíše za prací dojíždějí. Ti mladší se zase odstěhují úplně, klidně až daleko na sever Německa, kde se usadí i se svojí rodinou.

Německé nemocnice nemají zájem jenom o lékaře, ale i o další zdravotnický personál. Ačkoliv k nejlépe placeným profesím se řadí doktoři ve vedoucích pozicích, potřeba jsou také zdravotní sestry nebo pečovatelský personál. Všichni dostanou v Německu benefity, jako příspěvky na penzijní pojištění či spoření a stěhování, vzdělávací kurzy, dětské školy v areálu nebo 28 dnů dovolené. Tomu v tuzemsku jen málokdo konkuruje.

Lepší výdělek a životní úroveň

Jelikož se zlepšuje německá hospodářská situace a je potřeba více pracovníků hlavně ve strojírenství, začali se o práci zajímat i Češi. Protože volných pracovních míst je více než stačí obsadit svými obyvateli, poohlížejí se německé firmy i v Česku. Někdo se tam rovnou přestěhuje, pracuje na směny či dojíždí jen na pracovní týden a víkend užívá doma, jiní dojíždí denně. Hodně mladých mužů pracuje i nárazově, kdy odjedou na měsíc pryč a vrátí se na pár dní zpět, aby pak opět odjeli na delší dobu vydělávat.

Vhodným místem pro práci Čechů je Německo také proto, co odhalil výzkumný ústav Prognos v Basileji v polovině loňského roku. Totiž kvůli stárnutí populace tam hrozí, že poroste nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. A to nejen ve zdravotnictví. Bude scházet až tři miliony vědců, techniků a zdravotníků.

Češi se mohou dozvědět o práci v Německu na pohraničních úřadech práce nebo také na takzvaných burzách ve větších městech, jako v Karlových Varech nebo Chebu. Firmy při nich hledají hlavně německy mluvící zájemce, kteří by byli ochotni si doplnit vzdělání na požadovanou pracovní pozici. Mnohdy pak kombinují zaměstnaní s dalším vzděláním.

31 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page