top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDavid Surý

Na trhu práce mají nejlepší pracovní mobilitu vrcholoví manažeři

Když se lidé v pubertě rozhodují o tom, kam se bude jejich život ubírat, možná si ani neuvědomují, že to ovlivní celý jejich život. Na druhou stranu nejde o konečné rozhodnutí. Přestože si dotyčný zvolí určitou profesní dráhu, vždy se v jakémkoliv věku může přesunout do jiné profese. Ne vždy to ale jde snadno. Jednodušší je to pro vrcholové manažery či právníky. Horší to mají lidé z výroby, protože jsou vázáni na specifickou činnost.

Čím větší znalosti, tím větší výběr

Pokud se někdo vyučí cukrářem, těžko se mu přechází například do zdravotnictví. V takovém případě musí vyhledat rekvalifikační kurzy, přihlásit se na zdravotní školu, dodělat si další vzdělání a praxi. Někdy se ale znovu nezačíná lehko. Čeští vědci se nedávno zabývali analýzou požadavků na pracovní pozice v tuzemsku. V rozsáhlém průzkumu zjistili, že důležitým předpokladem pro mobilitu napříč trhem práce jsou řídící dovednosti, znalost práva a jazyků, základy marketingu a ekonomie. Díky tomu se mohou řídící pracovníci uplatnit i v dalších oblastech.

Vysoký potenciál mají lidé se širokým kvalifikačním profilem. Cení se také zkušenosti s řízením pracovního týmu, otevírají totiž cestu i na nižší řídící pozice v dalších oblastech. Vysoký počet sdílených znaků pracovních pozic se tak odehrávají nejen u vrcholového managementu, ale také v právních službách, vzdělávání a školství, chemii a potravinářství nebo ekonomice a podnikových financích. Na dalších příčkách se umístila farmacie, kvalita a kontrola jakosti nebo stavebnictví. Naopak nejvíce propadla administrativa, výroba a průmysl, prodej a obchod, strojírenství, nákup, služby či bankovnictví.

Manažer si poradí všude

Když se člověk rozhodne změnit práci, je podle výzkumu nejlepší zůstat v oboru. Nejhomogennějšími z nich je farmacie, informační technologie, kvalita a kontrola jakosti, právní služby či věda a výzkum. Nízkou homogenitu má státní a veřejná správa, služby nebo administrativa. Tam jsou jednotlivé pracovní pozice odlišné.

Fluktuace mezi obory navazuje na sdílené znaky s jinými pracovními pozicemi. Pokud se někdo rozhodne změnit obor, nejblíže k sobě má například management, právní služby, chemie a potravinářství, vzdělávání a školství. Fluktuovat lze ve vysokém i středním managementu mimo jiné i v logistice, dopravě nebo nákupu.

Prakticky to lze ukázat na právnících, kteří mají šance v oblasti právních služeb a v příbuzných pozicích ve státní správě. Také absolventi pedagogických oborů ve skutečnosti nepůsobí ve školství, ale hledají si uplatnění jinde. Důležité je, aby se pracovníci zaměřovali na takové znalosti a dovednosti, které jim umožní snadnější fluktuaci na trhu práce.

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page